Program WTOREK

KONFERENCJA

Od kreacji do realizacji - obiektywnie o pracy architekta

7-8 października 2014

Klaster Branży Meblarskiej i Architektonicznej

Akademia Architekta

Omówienie i przedstawienie realiów rynkowych pracy architekta

i firm z branży architektonicznej

 

WTOREK, 7 PAŹDZIERNIKA

9:30

Wykład gwiazdy / Robert Majkut

godz. 9:30, Aula Lumina

Podczas wykładu inaugurującego konferencję, Robert Majkut podzieli się swoim bogatym doświadczenia, obejmującym zarówno obszary związane z projektowaniem, z kreacją marek i tworzeniem zintegrowanych narzędzi zarządzania ich wizerunkiem oraz z rynkiem dóbr luksusowych.

 

11:00

Unifikacja vs indywidualizacja. Każdy z nas jest inny… Style pracy w biurze / Anna Śmieszek-Markuszewska / BALMA

godz. 11:00, Sala Congresia 1

Żyjemy w czasach ciągłych zmian. Niezwykle szybki postęp technologiczny daje nam nowe możliwości, ale wciąż najważniejszym elementem każdej firmy są ludzie. Tworzenie i motywacja zespołu, to najważniejsze wyzwania przed jakim stoją współcześni menadżerowie. Każdy z nas jest inny, mamy różne style pracy i odmienne potrzeby. Dziś wspólnie pracują przedstawiciele trzech pokoleń ( baby boomers, X,Y). Jak rozpoznać mocne strony swoich pracowników i dobrać odpowiedni dla nich typ pracy? Dlaczego emocje i tworzenie pozytywnych relacji międzyludzkich są bardzo ważne? Czy odpowiednio zaprojektowane biuro może w tym pomóc? W czasie spotkania z zastanowimy się, jak dzięki wiedzy o pracy mózgu możemy lepiej i skuteczniej zarządzać zespołem, ale także projektować przestrzeń, w której pracuje się efektywniej.

 

Windykacja należności / Mateusz Garnuszewski

godz. 11:00, Sala Congresia 2

Prezentacja zestawu miękkich oraz twardych narzędzi windykacji dla architekta. Jak zapobiegać sytuacjom, w których kontrahent próbuje uniknąć zapłaty oraz co zrobić w przypadku, kiedy już do takiej sytuacji dojdzie? Podstawowe prawne mechanizmy i techniki prowadzenia skutecznej windykacji należności dla architektów. Przygotowanie do prawidłowego prowadzenia windykacyjnych działań tak, aby nie miały one negatywnych konsekwencji na przyszłe relacje biznesowe.

 

Prawo autorskie / Aleksandra Nowak-Gruca

godz. 11:00, Sala Congresia 3

O prawie autorskim w praktyce, na licznych przykładach z życia gospodarczego. Warsztaty mają na celu poszerzenie świadomości prawnej projektantów i architektów poprzez przedstawienie szans i zagrożeń związanych z ochroną własności intelektualnej w pracy projektowej. Od strony praktycznej zaprezentowane zostaną korzyści wynikające ze świadomego budowania strategii ochrony własności intelektualnej oraz zagrożenia jakie powstają na styku projektowania i prawa. Jak ustrzec się przed plagiatem? Jak projektować nie naruszając praw innych osób? Jakie są dopuszczalne granice cytatu? Dlaczego warto chronić własne projekty i rozwiązania? Czy ochrona własności intelektualnej jest kosztowna? Ile można stracić w przypadku naruszenia cudzych praw?

 

Warsztaty HOME OFFICE WSPÓŁCZESNEGO ARCHITEKTA – brief i prototypowanie modułowej kolekcji mebli / BALMA, SITAG, Schattdecor, VOX

godz. 11:00-13:30, Congresia 4

Celem warsztatów jest stworzenie briefu i dalsze prototypowanie wspólnego produktu dla producentów będących członkami klastra, którym będzie modułowa kolekcja mebli jako home office współczesnego architekta. Architekci i projektanci wnętrz jako kluczowi użytkownicy produktów wytwarzanych przez członków klastra zostaną zaproszeni do opracowania propozycji wspólnego produktu, który powstanie na podstawie zebranych podczas warsztatu sugestii, propozycji zmian i usprawnień obecnie oferowanych produktów lub poprzez dodanie nowych elementów, wzorów lub funkcjonalności. Rozpoczęty zostanie wspólny proces oparty na innowacji wypracowanej wraz z użytkownikiem. Przeprowadzone warsztaty będą miały charakter badania fokusowego. Jednym z zagadnień analizowanym podczas warsztatu i prototypowania będzie personalizacja produktów jako jednego z najważniejszych obecnie trendów rynkowych w branży wyposażenia wnętrz. Prototyp nowego wspólnego produktu zostanie wypracowany w ramach dalszej serii spotkań i konsultacji z wyłonionymi podczas warsztatów architektami. Wypracowane elementy stanowiska pracy zostaną poddane testom fabrycznym, a minimum 3 z nich wdrożone do produkcji przez członków klastra.

 

Projektant wewnątrz firmy / Magdalena Musiał / Marmorin

godz. 11:00, Sala Congresia 5

Jaką rolę pełni projektant wewnątrz firmy? Z jakimi wyzwaniami ma do czynienia? Co jest najtrudniejsze w jego pracy? Magdalena Musiał opowie, bazując na swoich doświadczeniach zawodowych, o wpływie wzornictwa na efektywność firm, udziale wzornictwa w zarządzaniu firmą, celach projektanta w firmie, określeniu potrzeb i zadań (żądaj Brif-u!), współpracy pomiędzy projektantem wewnętrznym a zewnętrznym, organizacji pracy projektanta wewnątrz firmy i o tym, aby nie dać się zwariować!

 

Rola betonu we współczesnej architekturze / inż arch. Piotr Barełkowski / Pozbruk

godz. 11:00, Sala Congresia 6

Firma Pozbruk zaprosiła do wystąpienia dwóch wybitnych architektów: dr inż. arch. Sławomira Rosolskiego oraz inż. arch. Piotra Barełkowskiego. Opowiedzą oni o tym, jaką rolę pełni beton w kreowaniu przestrzeni, co można stworzyć z tego materiału, jakie niesamowite formy i rozwiązania oraz jak uniwersalnym w projektowaniu materiałem jest beton. O jego praktycznych zastosowaniach, kolorystyce, różnorodnych odcieniach szarości, nienarzucających się, a tworzących doskonałe tło dla innych materiałów i detali architektonicznych. Dzięki ciekawej i niejednolitej fakturze, beton stanowi walor sam w sobie i genialnie plastyczny materiał projektowy.

 

Autorytet architekta / Agnieszka Woch-Juchacz

godz. 11:00, Sala Congresia 7

Wykład oparty o case study i zagadnienia z tworzenia wizerunku, tożsamości, budowania i utrzymania autorytetu architekta w ramach realizacji projektu. Archetypy autorytetu i identyfikacja potrzeb. Techniki autoprezentacyjne wspomagające budowanie i utrzymanie autorytetu. Autorytet v/s benchmarking w pracy projektanta /architekta. Wpływ autorytetu na uzyskanie optymalnych relacji biznesowych.

 

11:45

Akustyka wnętrza / Adam Nizio / Polflor

godz. 11:45, Sala Congresia 1

Akustyka staje się coraz ważniejszym elementem wnętrza. Inwestorzy poszukują już nie tylko ciekawego designu, oryginalnych mebli, ergonomicznego zarządzania przestrzenią. Chcą również ciszy i spokoju, który nawet w trudnych warunkach jest potrzebny do stworzenia komfortowych warunków pracy. Gdy zawiodą tradycyjne metody izolacji i tłumienia hałasu, rośnie rola wykładziny. Aby polepszyć akustykę pomieszczenia można instalować akustyczne wykładziny PCV i dywanowe, a także, dzięki nowym metodom instalacji, każdą inną wykładzinę.

 

Digital visions and solutions – o nowoczesnym wzornictwie cyfrowym w HPL-ach / Anna Sternbauer / Schattdecor (wykład po angielsku)

godz. 11:45, Sala Congresia 5

Jakie możliwości daje projektantom wzornictwo cyfrowe. Jak można wykorzystać ten produkt, by mebel, drzwi, panel ścienny zindywidualizować. Czy istnieją ograniczenia materiałowe lub technologiczne w wykorzystaniu wzornictwa cyfrowego.

 

Jak stworzyć projekt, który stanie się ikoną? / Anna Vonhausen / SITAG

godz. 11:45, Sala Congresia 6

Projekty ponadczasowe, które zyskują miano ikon w dziedzinie wzornictwa. Co zrobić, żeby stworzyć projekt, który będzie funkcjonował niezależnie od zmieniających się trendów, postępu technologicznego i sytuacji społeczno-kulturowej.

 

12:00

Zapach jako element projektowania wnętrz / Marta Siembab

godz. 12:00, Sala Congresia 2

Niezwykłe spotkanie z prekursorką w dziedzinie wykorzystania zapachu w projektowaniu przestrzeni, Martą Siembab. Jaką rolę pełni zapach we wnętrzu? Jak wpływa na odbiorcę? Jak ważny jest zapach przy budowaniu skojarzeń zapachowych w procesie uczenia i zapamiętywania? Jak istotny jest zapach w odniesieniu do kwestii społecznych i interkulturowych? Jak zapach tworzy atmosferę miejsca? Jak podnieść wartość wnętrza działając na zmysły?

 

Budowanie pozycji architekta w sytuacjach kryzysowych / Do It Development Group

godz. 12:00, Sala Congresia 3

Jak sprawić, żeby sytuacje kryzysowe pojawiające się w trakcie procesu inwestycyjnego (projekt, nadzór) wzmacniały pozycję architekta, a nie prowadziły do kryzysu relacji z inwestorem.

 

Kryzys twórczy / Beata Grudzińska

godz. 12:00, Sala Congresia 7

Granice twórczego potencjału czy ludzkiej odporności? O tym jakie są uwarunkowania pracy twórczej na „rynku klienta”. Pomiędzy wizją artystyczną a presją zamawiających. Jak zarządzać zadaniami. Stres i presja czasu jako źródła poczucia zmęczenia i wypalenia. Techniki i rozwiązania wspomagające twórczy potencjał. Case study.

 

12:30

Empatia w projektowaniu / Maciej Jaworski / Cermag

godz. 12:30, Sala Congresia 1

Według empirystów, źródłem ludzkiego poznania są wyłącznie lub przede wszystkim bodźce zmysłowe docierające do naszego umysłu ze świata zewnętrznego, zaś wszelkie idee, teorie są w stosunku do nich wtórne. Dlatego uczestnicy tego spotkania będą mieli szansę doświadczyć różnych dysfunkcji organizmu dzięki wykorzystaniu specjalnych kombinezonów, okularów, wózków i innych sprzętów. Wszystko po to, by naprawdę zrozumieć, z jakimi barierami na co dzień stykają się osoby niepełnosprawne i jakie są ich potrzeby.

 

Design thinking. Jak pokochać klienta. O metodologii pracy, która rozwiązuje problemy / Anna Wróblewska / VOX

godz. 12:30, Sala Congresia 5

Design thinking to metodologia pracy, która stawia człowieka w centrum zainteresowania. Daje prawo do popełniania błędów czyli eksperymentowania. Pomaga szukać rozwiązań zaspakajających potrzeby klienta oraz generujących niskie koszty. Jest procesem tworzenia nowych idei w zakresie rozwoju produktów, usług, komunikacji i strategii działania, dla którego liczy się rozwiązywanie problemów oraz „zdrowy rozsądek.”

 

Zmysł w projektowaniu – wykorzystanie wrażeń zmysłowych do zaprojektowania przestrzeni / Marta Siembab i Maciej Kawecki

godz. 12:30, Sala Congresia 6

O najnowszych trendach związanych z emocjami i zmysłami. Jak projektować przestrzeń, by oddziaływała ona pozytywnie na podświadomość użytkownika? W jaki sposób wrażenia płynące ze zmysłów wpływają na postrzeganie przestrzeni. W jaki sposób sense branding wykorzystuje się na rynku nieruchomości.

 

13:45

Estetyka, ergonomia i ekonomia w biurze / Do It Development Group

godz. 13:45, Sala Congresia 1

Zestaw miękkich umiejętności i argumentów, pomagających przekonać klienta do wyboru rozwiązań wykraczających poza konieczne minimum, często droższych, z pozoru zbędnych w pomieszczeniach biurowych, a wpływających znacząco na komfort pracy i efektywność pracowników - użytkowników projektowanych przestrzeni.

 

14:00

Zapach jako element projektowania wnętrz / Marta Siembab

godz. 14:00, Sala Congresia 2

Niezwykłe spotkanie z prekursorką w dziedzinie wykorzystania zapachu w projektowaniu przestrzeni, Martą Siembab. Jaką rolę pełni zapach we wnętrzu? Jak wpływa na odbiorcę? Jak ważny jest zapach przy budowaniu skojarzeń zapachowych w procesie uczenia i zapamiętywania? Jak istotny jest zapach w odniesieniu do kwestii społecznych i interkulturowych? Jak zapach tworzy atmosferę miejsca? Jak podnieść wartość wnętrza działając na zmysły?

 

Design thinking. Jak pokochać klienta. O metodologii pracy, która rozwiązuje problemy / Anna Wróblewska / VOX

godz. 14:00, Sala Congresia 3

Design thinking to metodologia pracy, która stawia człowieka w centrum zainteresowania. Daje prawo do popełniania błędów czyli eksperymentowania. Pomaga szukać rozwiązań zaspakajających potrzeby klienta oraz generujących niskie koszty. Jest procesem tworzenia nowych idei w zakresie rozwoju produktów, usług, komunikacji i strategii działania, dla którego liczy się rozwiązywanie problemów oraz „zdrowy rozsądek.”

 

Warsztaty Płytka dywanowa w systemie NSP / Adam Nizio / Polflor oraz Wesley Reid / Shaw Contract Group

godz. 14:00-16:00, Sala Congresia 4

Shaw Contract Group to światowy potentat w produkcji wykładzin dywanowych. Przedstawiciele firmy Polflor oraz Wesley Reid, Senior Technical Manager w Shaw NSP Department, przeprowadzą polskich architektów przez tajemnice projektu wykładziny pod indywidualne zamówienie oraz poddadzą konsultacji aktualnie przygotowywane kolekcje, które zostaną wprowadzone do produkcji w 2015 roku. Niezwykle ciekawy warsztat, podczas którego hasło „prototyp płytki dywanowej” nabierze bardzo praktycznego wymiaru.

 

Jak stworzyć projekt, który stanie się ikoną? / Anna Vonhausen / SITAG

godz. 14:00, Sala Congresia 5

Projekty ponadczasowe, które zyskują miano ikon w dziedzinie wzornictwa. Co zrobić, żeby stworzyć projekt, który będzie funkcjonował niezależnie od zmieniających się trendów, postępu technologicznego i sytuacji społeczno-kulturowej.

 

Prawo autorskie / Aleksandra Nowak-Gruca

godz. 14:00, Sala Congresia 6

O prawie autorskim w praktyce, na licznych przykładach z życia gospodarczego. Warsztaty mają na celu poszerzenie świadomości prawnej projektantów i architektów poprzez przedstawienie szans i zagrożeń związanych z ochroną własności intelektualnej w pracy projektowej. Od strony praktycznej zaprezentowane zostaną korzyści wynikające ze świadomego budowania strategii ochrony własności intelektualnej oraz zagrożenia jakie powstają na styku projektowania i prawa. Jak ustrzec się przed plagiatem? Jak projektować nie naruszając praw innych osób? Jakie są dopuszczalne granice cytatu? Dlaczego warto chronić własne projekty i rozwiązania? Czy ochrona własności intelektualnej jest kosztowna? Ile można stracić w przypadku naruszenia cudzych praw?

 

Kryzys twórczy / Beata Grudzińska

godz. 14:00, Sala Congresia 7

Granice twórczego potencjału czy ludzkiej odporności? O tym jakie są uwarunkowania pracy twórczej na „rynku klienta”. Pomiędzy wizją artystyczną a presją zamawiających. Jak zarządzać zadaniami. Stres i presja czasu jako źródła poczucia zmęczenia i wypalenia. Techniki i rozwiązania wspomagające twórczy potencjał. Case study.

 

14:45

Sustainability of Marmorin. Drugie życie produktu / Jakub Junior Hrab / Marmorin

godz. 14:45, Sala Congresia 3

Niekonwencjonalne spojrzenie na produkty sanitarne firmy Marmorin. Podczas wykładu zaprezentowane zostanie nowe podejście firmy wobec utylizacji swoich wyrobów oraz to jak ważne jest w procesie projektowania myślenie o tym, co dzieje się z produktem po zakończeniu jego cyklu życia. Prezentacja zawiera również wprowadzenie do idei „Sustainability” oraz jaką role pełni ona w świecie designu.

 

Skąd się wzięła popularność paneli i płytek winylowych w Europie Zachodniej? / Adam Nizio / Polflor

godz. 14:45, Sala Congresia 5

Poszukujemy wygody, komfortu, ciekawego designu, żeby pomieszczenia w których przebywamy były dla nas jak najbardziej przyjazne. Oczywiście idealnie jest gdy możemy stosować naturalne materiały na podłogi, ale nie zawsze mamy takie możliwości. Stosując płytki i panele winylowe, dzięki autentycznym reprodukcjom materiałów naturalnych, takich jak drewno czy kamień, a także innowacyjnym metalicznym i betonowym koncepcjom wzorniczym, można zbudować atmosferę pomieszczenia, dając użytkownikom poczucie wygody i rozpoznawalności. Jak popularny jest ten produkt na zachodzie Europy i jak fantastycznie pomaga stworzyć ciekawe wnętrze.

 

15:00

Wzornicza wieża Babel - dekory meblowe jako znaki naszych czasów i miejsc / Joanna Misiun / Schattdecor 

godz. 15:00, Sala Congresia 1

Wzornictwo meblowe ulega ciągłym modyfikacjom, wpisując się w określone, szeroko pojęte trendy i globalne mody. Nie należy jednak zapominać o uwarunkowaniach historycznych i społecznych, które z globalnymi zjawiskami mają mało wspólnego. Jak zmieniają się meble w kontekście formy, kolorystyki i dekorów, jak ewaluuje wzornictwo na przestrzeni lat, pod wpływem czynników zewnętrznych.

 

Budowanie pozycji architekta w sytuacjach kryzysowych / Do It Development Group

godz. 15:00, Sala Congresia 2

Jak sprawić, żeby sytuacje kryzysowe pojawiające się w trakcie procesu inwestycyjnego (projekt, nadzór) wzmacniały pozycję architekta, a nie prowadziły do kryzysu relacji z inwestorem.

 

Między estetyką a świetlną techniką / Adam Kaczała / Cermag

godz. 15:00, Sala Congresia 6

O budowie nowoczesnych opraw ledowych, dogłębnej analizie ich części wtórnych. O tym, jaki wpływ ma jakość światła na postrzeganie przedmiotów i jak tworzy klimat wnętrza.

 

Windykacja należności / Mateusz Garnuszewski

godz. 15:00, Sala Congresia 7

Prezentacja zestawu miękkich oraz twardych narzędzi windykacji dla architekta. Jak zapobiegać sytuacjom, w których kontrahent próbuje uniknąć zapłaty oraz co zrobić w przypadku, kiedy już do takiej sytuacji dojdzie? Podstawowe prawne mechanizmy i techniki prowadzenia skutecznej windykacji należności dla architektów. Przygotowanie do prawidłowego prowadzenia windykacyjnych działań tak, aby nie miały one negatywnych konsekwencji na przyszłe relacje biznesowe.

 

15:30

Mebel ubrany w tkaninę – właściwości i zastosowania tkanin na meblach tapicerowanych / Katarzyna Kosim-Mroczkiewicz / Noti

godz. 15:30, Sala Congresia 3

Architekci i projektanci doskonale wiedzą, jak dobierać tkaniny pod względem koloru, faktury czy klimatu wnętrza. Czasem jednak pytają o dobór tkaniny pod względem jej właściwości, do czego się nadaje, a do czego lepiej użyć innego rodzaju tapicerki. Prezentacja ma na celu przybliżenie właściwości różnych materiałów pod kątem wykorzystania ich we wnętrzach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli okazję dotknąć różnych rodzajów tkanin, a także posłuchać o ich parametrach i najlepszych sposobach ich zastosowań.

 

15:45

Współczesne rozwiązania architektoniczne / dr inż. arch. Sławomir Rosolski / Pozbruk

godz. 15:45, Sala Congresia 1

Firma Pozbruk zaprosiła do wystąpienia dwóch wybitnych architektów: dr inż. arch. Sławomira Rosolskiego oraz inż. arch. Piotra Barełkowskiego.  Opowiedzą oni o tym, jakie zaskakujące rozwiązania materiałowe wykorzystywane są obecnie w architekturze, przestrzeni miejskiej i publicznej.

 

Autorytet architekta / Agnieszka Woch-Juchacz

godz. 15:45, Sala Congresia 6

Wykład oparty o case study i zagadnienia z tworzenia wizerunku, tożsamości, budowania i utrzymania autorytetu architekta w ramach realizacji projektu. Archetypy autorytetu i identyfikacja potrzeb. Techniki autoprezentacyjne wspomagające budowanie i utrzymanie autorytetu. Autorytet v/s benchmarking w pracy projektanta /architekta. Wpływ autorytetu na uzyskanie optymalnych relacji biznesowych.

 

16:15

Zmysł w projektowaniu – wykorzystanie wrażeń zmysłowych do zaprojektowania przestrzeni / Marta Siembab i Maciej Kawecki

godz. 16:15, Sala Congresia 2

O najnowszych trendach związanych z emocjami i zmysłami. Jak projektować przestrzeń, by oddziaływała ona pozytywnie na podświadomość użytkownika? W jaki sposób wrażenia płynące ze zmysłów wpływają na postrzeganie przestrzeni. W jaki sposób sense branding wykorzystuje się na rynku nieruchomości.

 

Estetyka, ergonomia i ekonomia w biurze / Do It Development Group

godz. 16:15, Sala Congresia 5

Zestaw miękkich umiejętności i argumentów, pomagających przekonać klienta do wyboru rozwiązań wykraczających poza konieczne minimum, często droższych, z pozoru zbędnych w pomieszczeniach biurowych, a wpływających znacząco na komfort pracy i efektywność pracowników - użytkowników projektowanych przestrzeni.