Oscary designu rozdane

Idea rewitalizacji rzemiosła podjęta przez polską architekt Annę Vonhausen w projekcie WOODI urzekła jury złożone z najwyższej klasy ekspertów z całego świata. Z połączenia tradycyjnego materiału i futurystycznej formy powstała nowa estetyka. W uzasadnieniu jury podano, że fotel WOODI zachwyca jasną, zredukowaną formą oraz wyrafinowanym połączeniem tradycyjnych materiałów. Pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych produkty z całego świata oceniło jury złożone z najwyższej klasy ekspertów. Wielokulturowe spojrzenie na projekty zapewniło maksymalną bezstronność i obiektywizm nagród Red Dot Design Award uznawanych za najbardziej prestiżowe wyróżnienia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na świecie.

Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagród Red Dot. Właśnie padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu - 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. To była szczęśliwa edycja konkursu dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom. Trzy spośród z tych firm, to prawdziwi łowcy Red Dotów - SITAG zdobył już trzeciego z rzędu Red Dota za fotel biurowy, Perfekt Sobierajski po raz trzeci doskonale zaprojektował urządzenie medyczne. Amika za piekarnik otrzymała nagrodę już po raz drugi.

Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen i uznawane są na całym świecie jako jedne z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nagrodzone znakiem Red Dot produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy na całym świecie. Profesor Peter Zec, inicjator i dyrektor generalny konkursu „Red Dot Award, wskazał na wysoki poziom konkursu:

- Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.

Członkami 30-osobowego jury były takie znakomitości jak m.in: Hadi Teherani, Ken Okuyama, Cheng Chung Yao, Prof. Rudolf Schricker, Dr. Luisa Bocchietto, Steve Leung i inni.

Wystawę polskich laureatów nagród Red Dot Award 2012 zobaczyć można było w dniach 21-30 czerwca 2012 roku w Concordia Design w Poznaniu. Lokalizacja wystawy była nieprzypadkowa. Oscar designu trafił w 2012 roku do dwóch firm z Wielkopolski. Jak podkreśla projektantka zaprojektowanego pod Poznaniem fotela Woodi marki SITAG – architekt Anna Vonhausen:

- Design to praca zespołowa. W Wielkopolsce odnajdziemy ją w tradycji rzemieślniczych cechów ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy. Projektantka dodaje również: - Rewitalizacja rzemiosła, która urzekła międzynarodowe jury okazała się możliwa dzięki zdolnym technologom SITAG, w tym specjalistom od drewna i aluminium, od których projektant możne się wiele nauczyć. 

Miedzy innymi pracy zespołowej Anna Vonhausen wraz z zespołem SITAG uczyła również dzieci w ramach warsztatów „Od projektu do produktu” przygotowanych w ramach wystawy. Nagrody Red Dot Award to dobra okazja, by również dzieciom pokazywać dobrze zaprojektowane produkty, analizować potrzeby użytkowników i poznawać materiały. Czym jest design, na czym polega praca Projektanta i jaką rolę pełni w nim praca zespołowa dzieci doświadczyły podczas warsztatów „Od projektu do produktu” organizowanych przez centrum innowacji, designu i kreatywności Concordia Design w Poznaniu.

Zaprojektowany pod Poznaniem fotel dołączył do nagrodzonych już dwukrotnie w historii konkursu szwajcarskich projektów marki SITAG. W 2009 roku międzynarodowe jury zwróciło uwagę na fotel SITAGWAVE. Jego projektant Uli Witzig zaproponował inteligentne rozwiązanie, które zapewnia pełną dynamikę siedzenia poprzez automatyczne dostosowanie do ruchów użytkownika, pilnując jednocześnie utrzymania odpowiedniej postawy podczas wielogodzinnego siedzenia. W 2010 roku nagrodą RED DOT Design Award doceniony został fotel SITAGEGO zaprojektowany dla marki SITAG przez Volkera Eysinga. Z inspiracji warstwową budową sportowego obuwia powstała membranowa budowa fotela, która umożliwia rozkład siły nacisku na całą powierzchnię oparcia. 

Na pytanie: co taka nagroda zmienia? Anna Vonhausen, która jest też dyrektorem kreatywnym nagrodzonej firmy odpowiada:

- Otrzymanie nagrody Red Dot upewnia nas, że drogą jaką obraliśmy jako SITAG Formy Siedzenia jest właściwa. Rozpoczęty w 2008 roku kolejny etap w rozwoju firmy polegający na uzupełnianiu szwajcarskiej oferty polskimi wdrożeniami pozwolił nam na osiągnięcie pozycji równoprawnego partnera biznesowego. Nasze propozycje produktowe na arenie międzynarodowej są dostrzegane i doceniane.