Relacja

Od kreacji do realizacji, czyli jak architekci zdobywali wiedzę i doświadczenie

68 wykładów, 1102 godzin zajęć, 21 znakomitych prowadzących, 221 uczestników, 2 dni pełne poznawania, inspiracji i wrażeń – tak krótko można podsumować konferencję „Od kreacji do realizacji – obiektywnie o pracy architekta”, która odbyła się w gmachu Concordia Design w Poznaniu.
Klaster Branży Meblarskiej i Architektonicznej Akademia Architekta zrzeszający wielkopolskie firmy przygotował specjalnie dla architektów zajęcia, warsztaty, spotkania, których celem, było
przedstawienie i omówienie realiów rynkowych pracy architektów, projektantów wnętrz i architektów terenów zieleni oraz firm z branży architektonicznej.
To bardzo trudny zawód, wymagający od młodych często ludzi, by zajmowali się nie tylko tworzeniem, ale byli także szefami firmy, księgowymi, negocjatorami, psychologami. Dlatego właśnie spotkanie miało na celu wspomóc ich kreatywność, a jednocześnie pomóc w rozwiązywaniu różnego typu problemów dnia codziennego.
Uczestnicy mieli okazję spotkać się z psychologami, socjologami, ekonomistami i prawnikami, doświadczonymi handlowcami i projektantami z firm produkujących wyposażenie wnętrz, a także elementy budowlane. Sesjom wykładowym towarzyszyły prace grup warsztatowych.
Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji wszystkie miejsca na zajęciach zostały zarezerwowane. Uczestnicy przez dwa dni mieli okazję dowiedzieć się wielu praktycznych informacji od wybitnych specjalistów.
Zarówno prowadzący zajęcia, jak i słuchacze, podsumowali ideę konferencji, jako znakomity pomysł, który koniecznie należy kontynuować. Nie tylko w Poznaniu, ale też w innych miastach w Polsce.
Architekt czy projektant, to ktoś, kto cały czas się rozwija, cały czas kształci w różnych dziedzinach i aspektach życia, który jest ciekawy i lubi drążyć temat, który chce się uczyć. Dlatego ta konferencja, a w zasadzie spotkanie ze znakomitymi kolegami i fachowcami, było tak bardzo potrzebne.
Każdy dzień inaugurowany był wykładem gwiazdy, dzień pierwszy Roberta Majkuta – designera i eksperta w projektowaniu dla biznesu, dzień drugi Łukasza Zagały – projektanta i architekta. Dzięki nim można było poznać kulisy budowania marki, dowiedzieć się, jak ważne jest podejście do tematu projektowania, jak bardzo trzeba mieć otwarty umysł i to, że jedną z najważniejszych rzeczy przy przystępowaniu do pracy jest… zrozumienie budżetu. Takich rzeczy profesorowie nie uczą podczas studiów na uczelniach, tutaj przekazywali je najlepsi, ci, którzy poradzili sobie w biznesie i pozostali artystami. To, jak podkreślano, było także wielkim atutem konferencji.
Architekci uczestniczyli nie tylko w wykładach, ale również w zajęciach praktycznych. Mogli sami poznać, na czym polegają bariery architektoniczne przeszkadzające niepełnosprawnym, ale też najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz i materiałach budowlanych. Mogli nawet spróbować swoich sił w projektowaniu niektórych z nich. Przy okazji pobito swoisty rekord konferencji, kiedy do sali, gdzie było 20 miejsc, weszło 45 osób, chcących uczestniczyć w zajęciach na temat kreowania przestrzeni zapachem.
To była także jedna z bardzo rzadkich okazji, by w przerwach między zajęciami móc porozmawiać, wymienić poglądy, podzielić się doświadczeniami.
Duże zainteresowanie wzbudziła także wystawa przygotowana przez firmy członków Klastra.
Konferencja była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 „ FUNDUSZE EUROPEJSKIE - DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI”.

GALERIA TUTAJ